ZCK Kraków - Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie

BIP Szanujemy zmarłych, cenimy czas żywych

Wydarzenie

UROCZYSTOŚĆ NA CMENTARZU RAKOWICKIM PRZY GROBIE KPT. ANTONIEGO STAWARZA 2010-11-01 07:13:06

UROCZYSTOŚĆ NA CMENTARZU RAKOWICKIM PRZY GROBIE KPT. ANTONIEGO STAWARZA


W dniu 29 października 2010 r. na Cmentarzu Rakowickim przy grobie kpt. Antoniego Stawarza odbyła się uroczystość upamiętniająca 92 rocznicę wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej.
Kpt. Antoni Stawarz, inicjator akcji oswobodzenia Krakowa w 1918 r. był żołnierzem Wojska Polskiego, w czasie I Wojny Światowej służył jako porucznik w armii austro- węgierskiej. W roku 1918 stworzył w wojsku organizację spiskową. 30 października wraz z podległymi sobie żołnierzami opanował dworzec kolejowy w Płaszowie, dzień później zajął austriackie koszary w Podgórzu, a następnie cały Kraków. Do wojska tłumnie przyłączali się mieszkańcy miasta, wśród nich liczni gimnazjaliści i studenci. Kpt. Stawarz zmarł w 1955 i został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w kawaterze LXV.
Na grobie kpt. Stawarza w imieniu Prezydenta Miasta Krakowa kwiaty złożyła Pani Elżbieta Lęcznarowicz z-ca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji i Spraw Społecznych a w imieniu Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa kwiaty złożył Pan Łukasz Słoniowski radny Miasta Krakowa. Wiązanki na grobie złożyła także reprezentacja młodzieży z siedmiu najstarszych liceów krakowskich wraz z pocztami sztandarowymi, przedstawiciele Historycznego Oddziału 13. Galicyjskiego Pułku Piechoty „Krakowskie Dzieci” oraz przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.


Kontakt z nami

Na skróty

Adres
ul.Rakowicka 26, 31-510 Kraków

Telefon: 12 619-99-00
Fax: 12 619-99-90

e-mail: sekretariat@zck-krakow.pl
http://www.zck-krakow.pl